کدام شن آکواریوم مناسب شما میباشد ؟

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
خاک بستر آکواریوم گیاهی

شاید شما هم با تنوعی که امروزه در بازار میبینید این سوال را از خود بپرسید که بهترین شن آکواریوم کدام است ؟!! ، در ادامه با ما همراه باشید

در ابتدا باید به جنس شنها اشاره کنیم . اصولا بهتر است از شنهایی استفاده شود که از نظر اسیدیته خنثی باشند . با تو جه به اسیدی بودن آبهای اکواریوم های گیاهی و توانایی خورندگی محیط اسیدی در صورت استفاده از شنهای آهکی سختی اب اکواریوم به سرعت بالا رفته و مانع از رشد بسیاری از گیاهان خواهد شد.

بعلاوه در صورت نداشتن تجربه کافی در طراحی های پیچیده اصولا استفاده از چند مدل شن و بستر توصیه نمیشود زیرا در زمان نظافت  امکان مخلوط شدن آنها بیشتر میشود و جدا کردن مجدد شنها کار دشواری خواهد بود .

نکته های مهم خرید خاک بستر آکواریوم – شن آکواریوم

هنگام خرید ماسه و شن برای آکواریوم گیاهی باید به نکات زیر توجه ویژه داشته باشید تا آکواریوم زیباتر و سالم تری را در منزل و محل کار برای خود داشته باشید :

خاک بستر آکواریوم گیاهی

 

– قطر شن آکواریوم

توجه داشته باشید که اندازه قطر ذرات شن باید بین 3 تا 8 میلی متر باشد اگر کمتر از 3 میلی متر باشد باعث از بین رفتن ریشه گیاه و اگر بیشتر از 8 میلی متر باشد از رشد ریشه گیاهان درون آکواریوم شما جلوگیری میکند.

خاک بستر آکواریوم گیاهی

– ضخامت لایه کف شن آکواریوم

توجه داشته باشید که ضخامت لایه کف آکواریوم که شن و ماسه در آن قرار می گیرد حداقل باید 5 سانتی متر باشد که فضا را برای رشد بهتر و بیشتر گیاهان آکواریومی  فراهم کند. اما اگر شن درون آکواریوم شما تنها جنبه تزئینی دارد میتوانید از لایه های کم تری برای آکواریوم خود استفاده کنید.

خاک بستر آکواریوم گیاهی

 

– جنس شن آکواریوم

اگر از آکواریوم گیاهی نگهداری میکنید از شن های آهکی درون آن استفاده نکنید زیرا باعث بالارفتن بیش از حد حالت اسیدی آب میشود و از رشد گیاهان شما جلوگیری میکند، حتی شاید باعث پژمردگی و خراب شدن گیاهان آکواریوم شما شود.

– مواد مغذی شن آکواریوم

ماسه و شن برای آکواریوم گیاهی شما باید دارای مواد مغذی از جمله پتاسیم، منگنز، آهن و … باشد در غیر این صورت باعث از بین رفتن گیاهان شما به دلیل نبود مواد آلی میشود. اما اگر در آکواریوم خود قصد کاشتن گیاهی را ندارید میتوانید از شن و ماسه ای که مواد مغزی در آن وجود ندارد استفاده کنید.

 

 

این مطلب را هم مطالعه کنید:
مزایای آکواریوم و نگهداری از ماهی

این مطالب برای دیگران مفید بوده است

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب