برای خرید ماهی مناسب آکواریوم و جلوگیری از ایجاد خشونت و حتی تلفات در آکواریوم باید ماهی ای را انتخاب کنید که چه از نظر همزیستی و چه از نظر پرورش و تغذیه و خصوصیات رفتاری با هم سازگاری داشته باشند.

انتخاب ماهی مناسب آکواریوم آب شیرین جدا از سلیقه شما می تواند به سایر شرایط وابسته باشد. مثلا اگر شما در حال حاضر یک آکواریوم دارید، می توانید از اندازه آن استفاده کنید تا به تصمیم خود در مورد خرید ماهی ها کمک کنید.

انتخاب ماهی مناسب آکواریوم

یک تحقیق آنلاین کوچک و یا صحبت با کارکنان یک آکواریوم فروشی معتبر ، برای دیدن اینکه چگونه گونه های خاصی از ماهی رشد می کنند و چه آکواریومی مناسب آن است می تواند تصمیم گیری شما را آسان تر نماید.

دقت کنید که هر نوع ماهی ای برای آکواریوم مناسب نیست و برخی فروشندگان هم فقط به فروش ماهی فکر می کنند نه به توانایی و تجربه ی شما برای نگهداری ماهی.بنابراین از خرید ماهی هایی که شناختی نسبت به آن ها ندارید یا به مراقبت های زیاد و حرفه ای نیاز دارند ( مانند ماهی دیسکس و انواع ماهی های آب شور ) خودداری کنید.

اگر در این زمینه مبتدی هستید بهتر است با ماهی هایی که برای نگهداری آسان می باشد شروع کنید. اگر یک ماهی به سلیقه خودتان انتخاب می کنید ، بهتر است  از گونه هایی که برای مراقبت بسیار دشوار است اجتناب کنید. اگر چه ماهی یک نوع حیوان خانگی نسبتا آسان در نگهداری است، ولی برخی از گونه ها نگه داریشان دشوار است (که زنده بمانند) و زمان و انرژی بیشتری نسبت به سایر گونه ها لازم دارند.

این مطلب را هم مطالعه کنید:
ماهی آکارای شیب شد

در آکواریوم های بزرگ بهتر است ماهی های پرتحرک و گروهی را نگهداری کنید تا ماهی های ریز و کم تحرک.برعکس در آکواریوم کوچک بهتر است ماهی های ریز را انتخاب کنید.

دقت کنید که از فروشنده ای که ماهی مرده و بیمار در بین ماهی هایش وجود دارد ، ماهی خریداری نکنید، چون احتمال دارد بیماری به آکواریوم شما هم منتقل شود.

هرگز آبی را که داخل کیسه ی نایلونی حاوی ماهی است و از فروشنده گرفته اید را در آکواریوم خالی نکنید.

بهترین راه این است که یک ظرف یا سطل آب داشته باشید و از ۲۴ ساعت قبل آب کنید و داخلش به اندازه ی ۵ گرم نمک و کمی هم محلول بلو متیل برای ضدعفونی بریزید، سپس ماهی تازه خریداری شده را به مدت یک روز در این ظرف قرنطینه کنید و پس از اطمینان حاصل از سلامت ماهی آن بعد از هم دما سازی به آکواریوم اصلی منتقل کنید.

هرگونه سوال در رابطه با خلق و خوی ماهیان آکواریومی دارید میتوانید همینجا از قسمت نظرات سوال خود را مطح کنید ، همچنین می توانید  نرم افزار ما در کافه بازار را نصب کرده و تمامی اطلاعات نگهداری ماهیان را همه جا با خود بهمراه داشته باشید.