ماهی ها
آکواریوم گیاهی یعنی زندگی عشق ارامش جریان داره

اپلیکیشن راه اندازی و نگهداری آکواریوم گیاهی

مقالات
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
آکواریوم گیاهی یعنی عشق زندگی آرامش جریان داره

آنجل ها از خانواده سیچلاید ها و بومی آمریکای جنوبی در ونزوئلا, کلمبیا و برزیل بوده و دارای بدنی دیسک مانند و باله های رشته ای بلند هستند.
در کشور ونزوئلا آنجل نماد ملی محسوب شده و حتی بر روی برخی از اسکناس های این کشور نیز تصویر آن دیده می شود. برای اولین بار در سال 1824 اولین آنجل ها از محیط طبیعت شکار شده و در آکواریوم نگهداری شدند.
آنجل طلایی, آنجل آلبینو, آنجل گلدویل, آنجل بلک ویل, آنجل سیاه, آنجل کوی,آنجل سان ست, آنجل پولک مرواریدی, آنجل نیمه مشکی, آنجل قرمز, آنجل پلاتینیوم, آنجل پرویی, آنجل اورینوکو خال قرمز, آنجل ماربل ویل, آنجل پوزه بلند, آنجل, آنجل لئوپارد دودی, آنجل آنجل زبرا نقره ای, آنجل نقره ای, آنجل مرمری طلایی, آنجل سفید قرمز از نژاد های مختلف فرشته ماهی میباشد.

نام ماهی

نام علمی

سازگاری

آنجل یا فرشته ماهی

Pterophyllum

صلح جو

 حداکثر طول 

 دمای مناسب 

 پی اچ مناسب 

15 سانتی متر

26 الی 28

7 الی 7.5

نام ماهی

آنجل یا فرشته ماهی

نام علمی

Pterophyllum

سازگاری

صلح جو

 حداکثر طول 

15 سانتی متر

 دمای مناسب 

26 الی 28

 پی اچ مناسب 

7 الی 7.5

 نگهداری ماهی آنجل

آنجل ها ماهیان کم توقعی هستند ولی از طرفی نیز کمی حساس به نظر میرسند و نیاز به آبی کریستاله با نیتریت صفر و تغذیه مقوی دارند.
حداقل تانک مورد نیاز برای یک جفت آنجل ۶۰ لیتر میباشد ولی در صورتی که تانک بزرگتری در اختیار دارید از آنها دریغ نکنید.
آنجل ها در تانک های بزرگ هم رشد بهتری داشته و هم احساس امنیت بیشتری میکنند مخصوصا اگر تانک را به صورت گیاهی و صخره ای دکر بندی کنید که بسیار هممورد علاقه انهاست.
بهتر است بگویم آنجل ها همانند سایر ماهیان نسبتا حساس به شرایط پایدار نیازمندند. این ماهیان تقریبا با اکثر صلح جویان سازگارند.

تغذیه ماهی آنجل

خوراک فرشته ماهی لارو پشه ، کرم توبیفکس و بچه ماهی است ولی از دل گاو ، میگو ، آرتمیا، کرم خونی و … نیز تغذیه میکنند. آنچه مهم میباشد تنوع غذایی برای ماهی آنجل یا فرشته ماهی است .

ماهی آنجل

تولید مثل ماهی آنجل

بهترین راه برای جفت انداختن , انتخاب یک گروه از ماهی های جوان میباشد که در تانکی نسبتا متوسط تا بزرگ به همراه گیاه و … قرار میگیرند .
نگران جفت خوردن آنجل های خود نباشید زیرا ماهی ها وقتی به سن بلوغ برسند خودشان جفت خود را انتخاب می کنند .
به هرحال زمانی که آنجل های بالغ شروع به بوسیدن همدیگر می کنند و نسبت به بقیه ماهی ها تهاجمی می شوند و گوشه ای از آکواریوم را در اختیار خود میگیرند شما میتوانید تشخیص دهید که ماهیان انجل شما با هم جفت شده اند .

ماهی آنجل

آماده سازی آکواریوم تکثیر ماهی آنجل

اگر جفت را در میان ماهی های دیگر یا هم گروه های خود رها کنید آنها تخم ریزی میکنند اما یا تخم آنها توسط بقیه خورده میشود یا دائما مضطربند و با بقیه دعوا میکنند و حتی زمانی که ببینند امنیتی برای تکثیر ندارند خودشان تخم ها را خواهند خورد .
بنابراین شما نیاز به آکواریوم تکثیر برای ماهیان خود دارید. آکواریوم تکثیر برای یک جفت آنجل حداقل ۶۰ لیتر میباشد .
از گیاهان پهن در این آکواریوم مانند سیوی و از سنگ های صاف مرمری یکی به صورت مایل و یکی به صورت صاف در کف و حتی گلدان ها و سنگ های عمود در اکواریوم انجل ها حتما استفاده کنید تا محلی را که دوست دارند برای تخم ریزی انتخاب کنند.
دمای مناسب تکثیر برای انجل ها حدود ۲۸ درجه سانتیگراد میباشد و پ-هاش خنثی ۶.۵ الی ۷ برای تکثیر نیز مطلوب است. چرخه را هم میتوانید قبل از ورود انجل ها به اکواریوم تکثیر به طور مصنوعی با طبیعی بگذرانید .

ماهی آنجل

انتقال جفت

پس از آماده سازی آکواریوم تکثیر ، آنجل ها را بدون وارد شدن هیچ شوکی به آن انتقال دهید شما میتوانید آنها را داخل یک کیسه قرار داده و به طور شناور در آکواریوم تکثیر قرار دهید وآب ها را هم دما کنید تا احیانا هیچ شوکی به آنها وارد نشود.
هنگام هم دما شدن آب کیسه با آب آکواریوم تکثیر مقداری از آب آکواریوم تکثیر را هم به کیسه انتقال دهید و ۵ دقیقه صبر کنید و تا دو یا سه مرحله این کار را انجام دهید تا سایر شرایط آب نیز برای انجل ها به طور آهسته ایجاد شود و هیچ شوک احتمالی به انها وارد نشود.
آنجل های شما بعد از چند روز که ببینند شرایط برای آنها محیاست شروع به تخم ریزی میکنند. بهتر است شما در این زمان مقداری داروی متیلن بلو نیز برای از بین بردن قارچ ها به اکواریوم بیفزایید .
به هر حال آنها ابتدا محلی را که انتخاب کرده اند را با دهانشان تمیز میکنند.احتمالا سنگ صاف مایل یا برگ درختی را برای تخم ریزی انتخاب میکنند و تخم ریزی از طرف ماده و اسپرم پاشی از طرف نر به نحو مرتب و جالبی اغاز میشود.
این کار حدود یکی دو ساعت طول میکشد و بعد از ان انجل ها شروع به مراقبت از تخم ها میکنند که شما دو راه در پیش رو خواهید داشت :
راه اول این است که آکواریوم را با تخم ها و والدین رها کنید تا آنجل ها از تخم ها مراقبت کنند. البته شما باید طوری عمل کنید که هیچ استرسی برای انها به وجود نیاید.حتی شما نباید زیاد به اکواریوم نزدیک شوید.
شاید پوشاندن سه طرف از اکواریوم هم کار بدی نباشد البته این کار را باید از همان ابتدا انجام دهید به هر حال ممکن است انجل ها به هر دلیلی که فکر کنند باعث نا امنی است تخم ها را بخورند به هر حال در این روش مزیت هایی از قبیل رسیدگی والدین به تخم ها و اکسیژن رسانی به تخم ها و… وجود دارد , یک بدی ان هم این است که ممکن است والدین تخم ها را بخورند .

ماهی آنجل

هچ شدن تخم ها

بعد از سه الی چهار روز تخم ها در صورتی که مشکلی برای آنها پیش نیامده باشد شروع به باز شدن میکنند و بچه ماهیان از آنها خارج میشوند تا یک هفته به آنها غذایی ندهید زیرا آنها از جیره غذایی خود استفاده خواهند کرد.
در صورتی که مشکلی برای انها پیش نیاید بعد از یک هفته باید در آکواریوم شنای آزاد داشته باشند و وقت آن رسیده که آنها را تغذیه کنید .

آکواریوم گیاهی یعنی عشق زندگی آرامش جریان داره
این مطالب برای دیگران مفید بوده است
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن آکواریوم گیاهی
معرفی تجهیزات

همراه با تصویر

گیاه و جلبک

معرفی همه گیاه ها و راه های مبارزه با جلبک

راه اندازی

آموزش صفر تا صد

ماهی و میگو

معرفی بهترین ماهی ها و میگو ها

فهرست مطالب